Обласний центр пошукових досліджень та редакційно-видавничої діяльності

Миколаївський обласний центр пошукових досліджень та редакційно-видавничої діяльності (далі – обласний центр) – комунальна спеціалізована установа, яка є об’єктом спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Миколаївської області та перебуває в оперативному управлінні управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Миколаївської облдержадміністрації. Обласний центр створений рішенням 38 сесії Миколаївської обласної ради від 06.08.2010 №29 та є правонаступником редакційно-видавничої групи при редколегії обласної книги серії видання «Реабілітовані історією».

Керівником обласного центру пошукових досліджень та редакційно-видавничої діяльності є кандидат історичних наук Макарчук Сергій Сергійович.

Структура обласного центру включає редакцію «Реабілітовані історією», редакцію «Книга Пам’яті України», редакцію з увічнення пам’яті учасників антитерористичної операції, жертв воєн та політичних репресій.

Колектив Обласного центру пошукових досліджень та редакційно-видавничої діяльності активно й успішно працює над виконанням низки державних програм: підготовкою та виданням чергових обласних томів науково-документальної та історико-меморіальної серії видань «Реабілітовані історією. Миколаївська область» (видано 7 книг, 8-ма книга у роботі); «Книга Пам’яті України Миколаївська область» (видано 16 томів, 17-й у роботі); видань, присвячених участі жителів Миколаївщини в АТО-ООС (видано 3 книги, ведеться робота над 4-ю). Книга «Миттєвості війни» (про участь жителів Миколаївщини в АТО) визнана переможцем ХІ обласного конкурсу «Краща Миколаївська книга – 2017» у номінації «Краще історико-краєзнавче видання».

Також підготовлено та вийшло друком 23 науково-інформаційних бюлетені «Реабілітовані історією. Масові репресії на Миколаївщині в 1920-1950-х роках»; книга «Гіркий полин історії» (репресії проти єврейського населення Миколаївщини»; 2 збірники документів і матеріалів «Масові репресії на Миколаївщині (1920-1950-ті роки)»; монографія «Трагедія століття: Голодомор 1932-1933 років на Миколаївщині», яка рекомендована Міністерством освіти і науки України як навчальний посібник для студентів ВНЗ.

Виявлено та опрацьовано понад 20 тисяч архівних документів в галузевих архівах СБУ, МВС, судових органів, центральних та місцевих державних архівах з вітчизняної історії та історії Миколаївщини, більшість з яких уперше запроваджено в науковий обіг.

Обласний центр пошукових досліджень та редакційно-видавничої діяльності спільно з Миколаївською ОДТРК вперше в Україні започаткували цикл науково-документальних фільмів з елементами історичної реконструкції «Справа №» на основі матеріалів обласних томів науково-документальної серії видання «Реабілітовані історією. Миколаївська область». В ефір вийшло близько 80 серій телепередачі, а також 5 фільмів  рубрики «Миколаївщина кримінальна». Миколаївський проект «Справа №» транслюється також на центральному телеканалі «Рада».

Обласним центром пошукових досліджень та редакційно-видавничої діяльності спільно з департаментом освіти, науки та молоді облдержадміністрації започатковано проект «Фільмотека вчителя історії», в рамках якого вчителям загальноосвітніх шкіл області передано науково-документальні фільми з елементами історичної реконструкції серії «Справа №» для використання в навчальному та виховному процесі.

Колектив Миколаївського обласного центру пошукових досліджень та редакційно-видавничої діяльності є лауреатом премії імені Миколи Аркаса 2018 року в номінації  «Історичні, етнографічні, археологічні дослідження, охорона культурної спадщини».

З початком широкомасштабної збройної агресії РФ проти України співробітники обласного центру пошукових досліджень та редакційно-видавничої діяльності розпочали збір та систематизацію відкритої інформації про перебіг бойових дій, злочини армії окупантів проти цивільного населення, завдання руйнувань об’єктам цивільної інфраструктури, закладам освіти, культури та охорони здоров’я тощо. Мета: проведення комплексу заходів з увічнення пам’яті осіб, які брали участь у захисті незалежності та територіальної цілісності України, обороні Миколаївщини шляхом підготовки документально-публіцистичного та історико-меморіального видання «Фортеця на Південному Бузі», та на його основі організації створення науково-документальних фільмів з елементами історичної реконструкції, проведення заходів з військово-патріотичного виховання молоді та організації інформаційної протидії країні-агресору.