Обласний центр пошукових досліджень та редакційно-видавничої діяльності

DAMO.R1

У 2021 році розпочалась робота в Державному архіві Миколаївської області з опрацювання кримінальних справ на репресованих у 1937-1938 роках жінок, які були страчені. Всього в архіві знайдено 114 таких справ, 51 з них – це одиночні справи, решта – групові (від 2-х до кількох десятків обвинувачених). Фахівцями обласного центру пошукових досліджень та редакційної діяльності за цей час було опрацьовано 58 кримінальних справ, у тому числі колективні справи по яких проходять і жінки, і чоловіки. 

 

У 2021 році розпочалась робота в Державному архіві Миколаївської області з опрацювання кримінальних справ на репресованих у 1937-1938 роках жінок, які були страчені. Всього в архіві знайдено 114 таких справ, 51 з них – це одиночні справи, решта – групові (від 2-х до кількох десятків обвинувачених). Фахівцями обласного центру пошукових досліджень та редакційної діяльності за цей час було опрацьовано 58 кримінальних справ, у тому числі колективні справи по яких проходять і жінки, і чоловіки. Такою, наприклад, є справа на 14 осіб, з яких 6 жінок. Вони були заарештовані у вересні-листопаді 1937 року Кривоозерським райвідділом НКВС Одеської області (нині – Миколаївська область) та звинувачені в тому, що являлися учасниками польської контрреволюційної шпигунської організації, яка займалась антирадянською діяльністю. Майже всі були засудженні до вищої міри покарання – розстрілу, лише одній жінці присудили 10 років виправно-трудових таборів, один обвинувачений був звільнений, ще один помер у в’язниці до моменту винесення трійкою постанови про розстріл.
Матеріали будуть відібрані для вміщення до чергової книги «Реабілітовані історією. Миколаївська область», а також будуть використовуватись в заходах, присвячених розвінчанню історичних міфів, фейкових заяв про минуле та інформаційній війні проти України і відновленню історичної правди.

DAMO.R1 DAMO.R2


Миколаївщина: хроніка спротиву

  • Миколаївщина: хроніка подій. 7 квітня 2025 року

    У Миколаєві відбувся масштабний бізнес-форум Board River Forum

    У суботу, 5 квітня, у Миколаєві відбувся бізнес-форум Board River Forum, який об’єднав десятки підприємців, представників влади, громадського сектору та експертів, які спільно шукали ефективні стратегії розвитку бізнесу в умовах сьогодення.  Зокрема, учасники поділилися баченням трансформації країни через призму підприємництва, говорили про важливість єднання, об’єднання ресурсів і досвіду, створення довготривалих партнерств, розвиток спільних проєктів. Було піднято важливу тему повернення ветеранів до активного життя через участь у підприємництві, створення робочих місць та адаптацію військових до нових соціально-економічних реалій.

  • Миколаївщина: хроніка подій. 6 квітня 2025 року

    У Миколаєві відбулась акція-нагадування про полонених і безвісти зниклих воїнів

    У Миколаєві 6 квітня рідні, друзі та охочі містяни вийшли на щотижневу акцію, аби нагадати про полонених та зниклих безвісти бійців. Одна з учасниць акції – Лідія. Дівчина прийшла з мамою, вона говорить, що подібні акції відвідує щонеділі. Сьогодні в її руках плакат з написом "Миколаїв разом з Кривим Рогом". "Я вирішила взяти цей плакат, написала його ввечері. Бо я хотіла передати Кривому Рогу, що вони не самі. Що я також розділяю цю трагедію разом з ними", – розповідає дівчина. Акція-нагадування тривала годину. Завершили її хвилиною мовчання, на знак шани загиблих цивільних у Кривому Розі. Участь в акції взяли понад 200 людей.