Обласний центр пошукових досліджень та редакційно-видавничої діяльності

SuspGolod06.08.20216 серпня 2021 року керівник обласного центру пошукових досліджень та редакційно-видавничої діяльності, кандидат історичних наук Сергій Макарчук узяв участь в ефірі передачі «Сьогодні. Головне» на ТК «Миколаїв», присвяченому Голодомору 1932-1933 років в Україні. Відповідаючи на запитання ведучої, науковець зазначив, що причини та передумови Голодомору слід шукати в загальній доктрині більшовицької партії, в комуністичній ідеології, а саме: взятий курс на колективізацію призвів до дезорганізації сільського господарства, знищив найпрацелюбніші верстви населення на селі. 

6 серпня 2021 року керівник обласного центру пошукових досліджень та редакційно-видавничої діяльності, кандидат історичних наук Сергій Макарчук узяв участь в ефірі передачі «Сьогодні. Головне» на ТК «Миколаїв», присвяченому Голодомору 1932-1933 років в Україні. Відповідаючи на запитання ведучої, науковець зазначив, що причини та передумови Голодомору слід шукати в загальній доктрині більшовицької партії, в комуністичній ідеології, а саме: взятий курс на колективізацію призвів до дезорганізації сільського господарства, знищив найпрацелюбніші верстви населення на селі. Політичне керівництво Радянського Союзу наприкінці 20-х років повернулося до воєнно-комуністичних примусових командних методів управління господарством. Нова економічна політика була згорнута, почалося викачування продуктів харчування з села, – це було фактично поверненням до продрозкладки.
Непомірні хлібозаготівлі мали наслідком Голодомор. У 1930 році на Україну були накладені хлібозаготівлі розміром 510 мільйонів пудів, це більше, ніж на всі хлібні регіони РСФРР разом узяті, у 1931 – 470 мільйонів пудів, у 1932 – 356. Це були цифри нереальні, з села вичищали буквально все! З 1932 року голод охопив значну частину регіонів, голодували близько 150 тисяч жителів України. Всього ж за роки Голодомору за різними даними померли від 3,5 до 8 мілліонів осіб.
Що стосується Миколаївщини – це хлібний регіон, тому постраждали практично всі райони, за приблизними підрахунками на території сучасної Миколаївської області від голоду померли близько 100 тисяч осіб. У 1932-33 роках з карти Миколаївщини зникли 128 населених пунктів. На так звані «Чорні дошки» були занесені 46 населених пунктів, які ніби-то злісно саботують хлібозаготівлі, до них заборонявся ввіз товарів, ніхто не міг покинути такий населений пункт, таким чином села фактично вимирали.
Наприкінці розмови Сергій Макарчук зазначив, що вивчати цей злочин тоталітарного радянського режиму досить важко, бо основні документи знаходяться в московських архівах, проте, незважаючи на перешкоди, робота триває.


Миколаївщина: хроніка спротиву

  • Миколаївщина: хроніка подій. 7 квітня 2025 року

    У Миколаєві відбувся масштабний бізнес-форум Board River Forum

    У суботу, 5 квітня, у Миколаєві відбувся бізнес-форум Board River Forum, який об’єднав десятки підприємців, представників влади, громадського сектору та експертів, які спільно шукали ефективні стратегії розвитку бізнесу в умовах сьогодення.  Зокрема, учасники поділилися баченням трансформації країни через призму підприємництва, говорили про важливість єднання, об’єднання ресурсів і досвіду, створення довготривалих партнерств, розвиток спільних проєктів. Було піднято важливу тему повернення ветеранів до активного життя через участь у підприємництві, створення робочих місць та адаптацію військових до нових соціально-економічних реалій.

  • Миколаївщина: хроніка подій. 6 квітня 2025 року

    У Миколаєві відбулась акція-нагадування про полонених і безвісти зниклих воїнів

    У Миколаєві 6 квітня рідні, друзі та охочі містяни вийшли на щотижневу акцію, аби нагадати про полонених та зниклих безвісти бійців. Одна з учасниць акції – Лідія. Дівчина прийшла з мамою, вона говорить, що подібні акції відвідує щонеділі. Сьогодні в її руках плакат з написом "Миколаїв разом з Кривим Рогом". "Я вирішила взяти цей плакат, написала його ввечері. Бо я хотіла передати Кривому Рогу, що вони не самі. Що я також розділяю цю трагедію разом з ними", – розповідає дівчина. Акція-нагадування тривала годину. Завершили її хвилиною мовчання, на знак шани загиблих цивільних у Кривому Розі. Участь в акції взяли понад 200 людей.